📱 Spesifikasi Lengkap Honor Play 30 Kamera 13MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2022, May 10 |
| Status | Available. Released 2022, May 27 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 75.1 x 8.7 mm (6.44 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm 2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11, Magic UI 5.0 |
| Chipset | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 460 & 6×1.9 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold, Gradient |
| Models | VNE-AN00 |
| Price | About 150 EUR |