📱 Spesifikasi Lengkap Honor Pad X8 Lite Kamera 5MP Baterai 5100mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2022, September 15 |
| Status | Available. Released 2022, November |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 240.2 x 159 x 7.6 mm (9.46 x 6.26 x 0.30 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 9.7 inches, 272.8 cm 2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~156 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT8786 |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 32GB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Mint Blue |