๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor X7a Kamera 50MP Baterai 6000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 120 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2023, January 04 |
| Status | Available. Released 2023, January 06 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 167.5 x 76.9 x 8.3 mm (6.59 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm 2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6765H Helio G37 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5330 or 6000 mAh (market/region dependent) |
| Charging | 22.5W wired 5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Titanium Silver, Ocean Blue, Midnight Black |
| Models | RKY-LX1, RKY-LX2, RKY-LX3 |
| Price | About 120 EUR |