📱 Spesifikasi Lengkap Honor X5 Kamera 8MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, January 24 |
| Status | Available. Released 2023, February 14 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.9 mm (6.46 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm 2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio G25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Sunrise Orange, Ocean Blue, Midnight Black |
| Models | VNA-LX2, VNA-LX3 |
| Price | About 90 EUR |