๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor X10 5G Kamera 40MP Baterai 4300mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 250 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 38, 41, 77, 78, 79, 80, 84 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (4CA) Cat12 600/50 Mbps, 5G 2.3 Gbps DL |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, May 20. Released 2020, May 26 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 76.5 x 8.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Build | Glass front (Aluminosilicate glass) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.63 inches, 106.1 cm 2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~397 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 3.1, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 820 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.36 GHz Cortex-A76 & 3×2.22 GHz Cortex-A76 & 4×1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 (6-core) |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7″, PDAF 8 MP, f/2.4, 17mm, 120ห (ultrawide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4300 mAh |
| Charging | 22.5W wired 5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Blue, Orange, Black, Silver |
| Models | TEL-AN00, TEL-TN00, TEL-AN00a, TEL-AN10 |
| Price | About 250 EUR |