📱 Spesifikasi Lengkap Honor Pad X6 Kamera 5MP Baterai 5100mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2020, July 17. Released 2020, July 28 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 240.2 x 159 x 7.6 mm (9.46 x 6.26 x 0.30 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 9.7 inches, 272.8 cm 2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~156 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 3.1, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Neo Mint |
| Models | AGR-W09, AGR-AL09 |