๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor 10X Lite Kamera 48MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 230 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, October 29. Released 2020, October 29 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 165.7 x 76.9 x 9.3 mm (6.52 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 3.1, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120ห (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, built-in antenna |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 22.5W wired, 46% in 30 min |
| ๐น MISC | |
| Colors | Icelandic Frost, Midnight Black, Emerald Green |
| Models | DNN-LX9 |
| Price | About 230 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 172910 (v8) GeekBench: 1346 (v5.1) GFXBench: 7fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1260:1 contrast ratio, 426 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -29.4 LUFS (Average) |
| Battery (old) | Endurance rating 114h |