📱 Spesifikasi Lengkap Honor Tab 7 Kamera 5MP Baterai 5100mAh
💰 Estimasi Harga: About 180 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, March 23 |
| Status | Available. Released 2021, March 27 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 240.2 x 159 x 7.6 mm (9.46 x 6.26 x 0.30 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 4.1, no Google Play Services |
| Chipset | Mediatek MT8786 |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Mint Green, Space Gray |
| Models | AGM3-W09HN |
| Price | About 180 EUR |