📱 Spesifikasi Lengkap Honor Play 20 Kamera 13MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 110 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, April 26 |
| Status | Available. Released 2021, May 01 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.9 mm (6.46 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm 2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 4.0, no Google Play Services |
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Blue, Silver/Pink |
| Models | KOZ-AL00 |
| Price | About 110 EUR |