📱 Spesifikasi Lengkap Honor Tablet X7 Kamera 5MP Baterai 5100mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, May 07 |
| Status | Available. Released 2021, May 07 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 199.7 x 121.1 x 8.5 mm (7.86 x 4.77 x 0.33 in) |
| Weight | 325 g (11.46 oz) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 300 nits (typ) |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~76.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 4.0, no Google Play Services |
| Chipset | Mediatek MT8768T Helio P22T |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Dark Blue |
| Models | KOB2-W09HN |
| Price | About 120 EUR |