📱 Spesifikasi Lengkap Honor Play 5T Pro Kamera 64MP Baterai 4000mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, August 05 |
| Status | Available. Released 2021, August 05 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 160.7 x 73.3 x 8.4 mm (6.33 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm 2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~399 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11, Magic UI 4.0 |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 64 MP, f/1.9, 27mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Magic Black, Titanium Silver |
| Price | About 200 EUR |