๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor Play 3 Kamera 48MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 130 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, September. Released 2019, September |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.29 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP5X (dust), IPX4 (water) resistance | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm 2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Magic Night Black, Aurora Blue, Charm Red |
| Models | ASK-AL00x |
| Price | About 130 EUR |