📱 Spesifikasi Lengkap Honor Bee Kamera 8MP Baterai 1730mAh
💰 Estimasi Harga: About 70 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, May. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 134.3 x 66.7 x 10 mm (5.29 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), EMUI Lite 3 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1730 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 280 h (2G) / Up to 220 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h min (2G) / Up to 7 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y541-U02 |
| SAR EU | 0.43 W/kg (head) |
| Price | About 70 EUR |