📱 Spesifikasi Lengkap Ulefone Note 12P Kamera 13MP Baterai 7700mAh
💰 Estimasi Harga: About 130 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, October 25 |
| Status | Available. Released 2021, October 25 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 173.6 x 79.1 x 10.2 mm (6.83 x 3.11 x 0.40 in) |
| Weight | 237 g (8.36 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm 2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.6 GHz Cortex-A55 & 4×1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, (wide), AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | HDR |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 7700 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Red, Blue |
| Price | About 130 EUR |