๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Redmi Note 12R Pro Kamera 48MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 220 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2023, June 23 |
| Status | Available. Released 2023, July 23 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 165.9 x 76.2 x 8 mm (6.53 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | OLED, 120Hz, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 13, MIUI 13 |
| Chipset | Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A78 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, (wide), 0.8ยตm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0″, 1.12ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | 22101317C |
| Price | About 220 EUR |