๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Redmi Note 11 Pro Kamera 108MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: $โ111.15 / โฌโ126.12 / ยฃโ259.95
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International |
| 1, 3, 5, 8, 40, 41 – India | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 – International |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2022, January 26 |
| Status | Available. Released 2022, February 18 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 164.2 x 76.1 x 8.1 mm (6.46 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 700 nits, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52″, 0.7ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118ห (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06″ 1.0ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3, 51% in 15 min |
| ๐น MISC | |
| Colors | Graphite Gray (Stealth Black), Polar White (Phantom White), Star Blue |
| Models | 2201116TG, 2201116TI |
| SAR | 1.08 W/kg (head) ย ย 1.08 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.58 W/kg (head) ย ย 0.86 W/kg (body) |
| Price | $โ111.15 / โฌโ126.12 / ยฃโ259.95 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 261309 (v8), 319093 (v9) GeekBench: 1729 (v5.1) GFXBench: 12fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 746 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.4 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 100h |