๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Redmi 10A Kamera 13MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 180 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 – China | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 – International |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2022, March 29 |
| Status | Available. Released 2022, March 31 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 9 mm (6.49 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm 2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| Chipset | Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.0ยตm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Sea Blue, Slate Grey |
| Models | 220233L2C, 220233L2G, 220233L2I |
| SAR | 0.90 W/kg (head) ย ย 0.65 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.40 W/kg (head) ย ย 0.99 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |