📱 Spesifikasi Lengkap Xiaomi Redmi Note 10S Kamera 64MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: € 101.77 / £ 146.48
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, March 04 |
| Status | Available. Released 2021, April 28 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 160.5 x 74.5 x 8.3 mm (6.32 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 178.8 g (6.31 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 450 nits (typ), 1100 nits (peak) |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm 2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06″, 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Deep Sea Blue (Ocean Blue), Shadow Black (Onyx Gray), (Frost White) Pebble White |
| Models | M2101K7BG, M2101K7BI, M2101K7BNY, M2101K7BL |
| SAR | 1.07 W/kg (head) 0.81 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.60 W/kg (head) 0.90 W/kg (body) |
| Price | € 101.77 / £ 146.48 |