📱 Spesifikasi Lengkap Xiaomi Mi 9 SE Kamera 48MP Baterai 3070mAh
💰 Estimasi Harga: About 460 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 – China | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40 – Global |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2019, February 20. Released 2019, March |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 147.5 x 70.5 x 7.5 mm (5.81 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED, HDR |
| Size | 5.97 inches, 87.5 cm 2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, MIUI 12.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| UFS 2.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (telephoto), 1/4.0″, 1.12µm, PDAF 13 MP, f/2.4, (ultrawide), 1/3.1″, 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/3″, 0.9µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 3070 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Violet, Blue, Gray |
| Models | M1903F2G |
| SAR | 1.39 W/kg (head) 1.39 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.19 W/kg (head) 1.17 W/kg (body) |
| Price | About 460 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 180057 (v7) GeekBench: 6017 (v4.4) GFXBench: 14fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 637 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 86dB / Noise 79dB / Ring 87dB |
| Audio quality | Noise -93.5dB / Crosstalk -93.5dB |
| Battery (old) | Endurance rating 73h |