📱 Spesifikasi Lengkap Xiaomi Redmi Note 4G Kamera 13MP Baterai 3100mAh
💰 Estimasi Harga: About 160 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – India |
| 1, 2, 3, 4, 7 – Malaysia, Singapore | |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 – India |
| 4G bands | 3, 40 – India |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 154 x 78.7 x 9.5 mm (6.06 x 3.10 x 0.37 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat), MIUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 3100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 775 h (3G) |
| Talk time | Up to 38 h (3G) |
| Music play | Up to 60 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black/White |
| Price | About 160 EUR |