๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Mi Max 2 Kamera 12MP Baterai 5300mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 200 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, May. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 174.1 x 88.7 x 7.6 mm (6.85 x 3.49 x 0.30 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.44 inches, 114.3 cm 2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 1/2.9″, 1.25ยตm, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 720p@120fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5300 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gold, Matte Black |
| Models | MDE40, MDI40 |
| SAR | 1.22 W/kg (head) ย ย 0.71 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | GeekBench: 2445 (v4.4) GFXBench: 3.5fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: 1294:1 (nominal), 2.561 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 78dB / Noise 71dB / Ring 79dB |
| Audio quality | Noise -93.4dB / Crosstalk -98.8dB |
| Battery (old) | Endurance rating 126h |