📱 Spesifikasi Lengkap Asus Transformer Prime TF201 Kamera 8MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: About 350 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 263 x 180.8 x 8.3 mm (10.35 x 7.12 x 0.33 in) |
| Weight | 586 g (1.29 lb) |
| SIM | No |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super IPS+ LCD, |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| ASUS Waveshare UI | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 3.2 (Honeycomb), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| SRS audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC player MP4/H.264 player Document editor Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po battery (25 Wh) |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Amethyst Gray, Champagne Gold |
| Price | About 350 EUR |