📱 Spesifikasi Lengkap Asus Memo Pad HD7 8 GB Kamera 2MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: About 100 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 196.8 x 120.6 x 10.8 mm (7.75 x 4.75 x 0.43 in) |
| Weight | 302 g (10.65 oz) |
| SIM | No |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm 2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean), Waveshare UI |
| Chipset | Mediatek MT8125 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po (15 Wh) |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Gray, White, Pink, Green |
| Price | About 100 EUR |