📱 Spesifikasi Lengkap ZTE nubia N1 Kamera 13MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 230 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 1, 3, 7, 20 – Europe | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – Europe, China |
| 4G bands | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 – China |
| Speed | HSPA 42/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, July. Released 2016, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 150.9 x 75 x 8.9 mm (5.94 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~73.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow), nubia UI 4 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, Beidou |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 480 h |
| Talk time | Up to 25 h |
| Music play | Up to 70 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver, Gold |
| Models | NX541J |
| Price | About 230 EUR |