📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Warp 7 Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 110 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 12 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, August. Released 2016, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 154.2 x 76 x 9.1 mm (6.07 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 158.8 g (5.61 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Models | N9519 |
| Price | About 110 EUR |